Ana sayfa Editörden Yıldırım: Cumhurbaşkanımızla FETÖ’cülerin kalkışması olduğu kanaatine vardık. O anda doğru da olabilirdi,...

Yıldırım: Cumhurbaşkanımızla FETÖ’cülerin kalkışması olduğu kanaatine vardık. O anda doğru da olabilirdi, yanlış da

PAYLAŞ

Başbakan Binali Yıldırım’ın, darbe günü Hakan Fidan’ı 22.30-23.00 saatleri arasında aradığını ancak Fidan’ın kendisine darbeye ilişkin bir bilgi almadığını söylediğini hatırlatan Hürriyet yazarı Murat Yetkin olayın perde arkasını yazdı.

Murat Yetkin’in “Başbakana MİT söylemediyse kim söyledi darbeyi?” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Darbeyi Başbakana kendisine bağlı istihbarat örgütü söylemediyse kim söyledi de, Başbakan da bir süre sonra çıkıp halka bunun ordu içindeki Fethullahçıların kalkışması olduğunu söyledi?
Cevap: Hiç kimse. Hiç kimse söylememiş.

Başbakan Yıldırım Bila’ya şöyle izah etmiş:

– “Esas kanaati kendim oluşturdum. Cumhurbaşkanımızla istişare ederek, beraber konuştuk, bunun FETÖ’cülerin asker içerisinde bir kalkışması olduğu kanaatine vardık. (…) O anda doğru da olabilirdi, yanlış da.”
O an doğru da olabilirdi, yanlış da… Bu aslında müthiş bir cümle…

İşin daha ilginç yanı, bu anlatımda adı geçen herkesin hala görevinin başında olması. (İkinci başkan Yaşar Güler’in Jandarma Komutanı olup, yerine darbe girişimine ilk direnen yetkililerden Birinci Ordu Komutanı Ümit Dündar’ın onun yerini alması dışında; ama onlar da sistem içinde.)

O gece neler olup bittiğine dair, sürmekte olan davalar dışında ayrı bir inceleme başlamış değil. O gece en kilit bürokratik mevkilerde olan Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı Meclis Komisyonu karşısına geçmek yerine yazılı metinler gönderdiler.

Başbakan ise şikâyetini medya aracılığıyla dile getirmeye devam ediyor, biz de onun dediklerini yazmaya devam ediyoruz.
Daha o geceye dair konuşulacak çok şey var, öyle anlaşılıyor.

Yazının tamamı için…