Ana sayfa Ekonomi ‘Yoksulların durumu daha da kötüleşecek’

‘Yoksulların durumu daha da kötüleşecek’

20 Eylül’de açıklanan Yeni Ekonomik Program hedefleri, rekor enflasyon rakamları ve rekor zamlarla gerçekten uzak kalacağı yorumlarına yol açıyor.

PAYLAŞ

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedeflerini 10 puan yükselterek 23.5’a yükseltmesi de buna işaret gibi. Gıda fiyatlarında öngörülen tahmin ise iki kattan fazla artırılarak 29.5’a çıkarıldı.

Aydınlık’tan Recep Çetin’in haberine göre, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın açıklamalarını değerlendiren Prof. Dr. Aziz Konukman, “Yeni Ekonomik Program’ın ciddiyetinin olmadığı ortada. Yeni Ekonomik Program’daki hedefler yerle bir” görüşünü dile getiriyor.

Merkez Bankası’nın açıklamasında en dikkat çekici olanın gıda fiyatlarındaki artış olduğunu söyleyen Konukman, “Daha önce gıda fiyatları için enflasyon yüzde 13 olarak tahmin ediliyordu. Şimdi yüzde 29.5’a çıkarılmış. Gerçeğin bunun daha da üstünde olduğu ortada. Özellikle sabit gelirli ve yoksulların durumunun daha da kötüleşeceğinin işareti” diyor.

Toplantıdaki konuşmasında “para politikasında uzun süreli sıkı duruşun” süreceğini ifade eden Başkan Murat Çetinkaya, cari açıktaki dengelenmenin ülke risk primini düşürerek, döviz kurundaki oynaklığı sınırlayacağını ifade etmişti.

Fiyat kontrollerinin yüzde 23.5 olarak tahmin edilen yıl sonu enflasyonuna ne oranda etki ettiği sorulan Başkan Çetinkaya, somut bir oran vermektense, kampanyanın fiyat istikrarı açısından farkındalığın artırılması açısından önemli gördüklerini söylemişti.

Buna göre, sert devalüasyon sonrası bozulan fiyatlama davranışlarının önüne geçmek için Hükümet’in emir komuta yönetimiyle başlattığı kampanyanın etkisi sınırlı kaldı.