Connect with us

Sürmanşet

Yolsuzluk tapeleri duruşmada dinletilecek

Published

on

New York Güney Savcılığı, 17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu tapelerinin Rıza Zarrab davasında duruşmada dinletileceğini açıkladı. Mahkemenin yeni yayınladığı emaillere göre, savcılık makamı, Mehmet Hakan Atilla’nın savunma avukatına 12 Ekim tarihinde gönderdiği emailde, elinde bulundurduğu tapeleri duruşmada dinleteceğini ve tapeleri ”konudan bilgileri olan şahitlerin canlı ifadeleri’ ile destekleyeceğini açıkladı.

Washingtonhatti.com’un haberine göre, Cathy Fleming isimli savunma avukatının 16 Ekim tarihindeki cevabi emailinde ise, bu karara sert bir şekilde karşı çıkıldı ve şunlar söylendi, ”bu tapeler eksik, tapelerin orijinali bilinmiyor, kimin bu tapeleri aldığı ve taşıdığı bilinmiyor” diyerek, bu dinletmenin ve tapelerin kabul edilmemesini talep etti.

Amerikalılar Zarrab ve diğerlerinin tutuklanması sırasında 2013’de görev aldı mı?

Bunun yanısıra savunma, bir uzmanın bu tapeleri forensic incelemesine tabi tutması gerektiğini ileri sürdü. Ayrıca Savcılığa, ”Aralık 2013 tarihinde Zarrab’ın ve diğerlerinin tutuklanmasında ABD’nin herhangi bir birimi yer aldı mı?” diye sordu.

Zarrab’ın davasından birinci derecede sorumlu olan iki savcı yardımcısından biri olan Michael Lockard’ın 26 Ekim tarihindeki cevabı yazısında ise ”herhangi bir Amerikan biriminin tapelerin yapılmasında bir rolü hakkında bilgimiz yok. Kanıt bölümünde ortaya çıkarılan tapelerin savcılığın elindekilerin tamamen eşleri olduğunu” kaydeden savcılık, eğer bir uzman ile inceletmek isterseniz uzmanın ismini veriniz cevabını gönderdi.

Savunma yargıca itiraz etti, dinletilmesin

30 Ekim tarihli 15 sayfalık ‘karşıt’ görüşünde ise, bu tapelerin duruşmada yayınlanmaması için yargıç Berman’a başvurdu. Bu tapelerin ABD’nin kanıt kabul standartlarına uymadığını ve ciddi derecede güvenilmez olduğunu ileri sürdü. Tapeler a. orijinal değiller b. orijinal kaynağı bilinmiyor c. kimler tarafından belli değil d. savunma bu tapeleri forensic testinden geçirmeye fırsat bulamadı e. Atilla ve Zarrab da dahil diğer savunma üyelerini ilgilendiren eksik konuşma bölümleri bulunuyor denildi

Savunma, savcılığın tüm sorularını cevaplamamasından dolayı,

1. 2012-13 yılındaki tutuklamalara katılmış olabileceği izleniminin çıktığını

2. Savcılığın orijinal dinleme tapelerine sahip olmadığı anlaşılmaktadır dendi.

Savunma avukatı, 17-25’in görüştüğü Türk avukatlar, Türk vatandaşları ve Halkbank eski görevlilerinden aldığı izlenime göre bir ‘yargı darbesi’ olduğunu ileri sürdü ve bunu yapanların bazıları hapsedildi, bazıları sürgün edildi ve kaçtı diye de ekledi.

Erdoğan son haftalarda Zarrab davasından çok kızgındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son haftalardaki Zarrab çıkışlarının bu emailleşmelerden sonrasına denk geldiği hatırlara geldi. Zarrab, dünyaları başlarına yıkarız demiş, Zarrab’ın itirafçılığa zorlandığını kaydetmişti.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar