Ana sayfa Ekonomi Yörsan konkordato ilan edince Balıkesirli sütçüler alacakları ile kaldı

Yörsan konkordato ilan edince Balıkesirli sütçüler alacakları ile kaldı

Ekonomik krizle hayatımıza giren konkordatolar artık adiyattan sayılır hâle geldi. Hemen her gün bir şirketin konkordato ilan ettiği haberi basına yansıyor. Ancak bu ilanların iflasları beraberinde getireceği söyleniyor.

PAYLAŞ

54 yıllık Yörsan da konkordato ilan edenler arasındaydı. Yörsan, sadece kendisini değil, Balıkesirli sütçüleri de etkiledi.

Sözcü’den Derin Gökçe’nin haberine göre şehrin sütçüleri, ellerinde alacaklarıyla kaldı. Borcun 30 milyon TL’nin üzerinde olduğu ifade ediliyor. Yörsan’dan yapılan açıklamada konkordatonun sağlıklı bir ekonomik yapı için ilan edildiği, geriye dönük borçların henüz ödenmeye başlanmadığı ifade ediliyor.

Balıkesir Karesi ve Altıeylül Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, çiftçilerin ödeme sıkıntısı yaşadığını anlatıyor. Yörsan’da muhatap bulamadıkların söyleyen Şimşek, “Şu anda çifçilerimiz ürettikleri süt ürünlerini başka firmalara pazarlamaya başladı. Bu konuda sorun yok ancak çiftçilerimizin geriye dönük Yörsan’dan yaklaşık 33 milyon TL’lik bir alacağı var. Ticarette dönem dönem böyle şeyler oluyor ama çiftçilerimizin morali bozuk. Birlik bünyesinde biz bazı üreticilerimizin parasını verdik. Yörsan’dan geriye dönük çiftçilerimizin 70 günlük alacakları var” diyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın daha önce yaptığı açıklamada, Yörsan’ın konkordatosundan sonra Balıkesirli süt üreticisine sahip çıkan olmadığını söylemişti. Akın, “Balıkesirli üreticimizin yaklaşık 33 milyon liralık alacağı var. Üreticimiz mağdur. Yetkili herkes ipe un seriyor. Yörsan’ın borcunu ödemek için sunduğu teklif üreticiyi bitirir. AKP samimi ise acil eylem planı hazırlayarak bu mağduriyeti gidermeli” demişti.

Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen de konkordato komiserlerinin belirsizliği kaldırmasını talep ettiklerini anlatıyor. Özen eskiden ödemeler bir iki ay gecikince süt vermeye devam ettiklerini fakat artık durumun değiştiğini belirtiyor.

Özen, “Biz üreticiler ödeyemediğimiz borçlar için faiz öderken Yörsan’ın bize ödemediği alacaklarımız için herhangi bir faiz olmuyor. Yabancı sermayeye satıldığından beri ödemeler hiçbir zaman düzenli olmadı. Yönetim değişti ve hep umut vaad ettiler ancak ödemeler hiçbir zaman düzenli olmadı” ifadesini kullanıyor.

Öte yandan Yörsan, üretim, dağıtım ve satış operasyonlarının devam edebilmesi için gerekli ticari faaliyetlerini kesintisiz sürdürdüğünü açıklarken bu süreçte tedarikçisi olan süt üreticileri dahil tüm tedarikçileri ile varolan ticari faaliyetlerini sürdürmekte ve tedarikçilerinin bu faaliyetlerden doğan alacaklarını düzenli olarak ödemekte olduğunu söylüyor.

Yörsan Kasım 2013’te Dubaili Abraaj Capital’e satılmıştı. İflas eden Abraaj’ın Türkiye yatırımlarını satmak için potansiyel alıcılarla görüştüğü ifade ediliyor.