Connect with us

Dünya

‘YPG ile olan ABD ittifakının devam etmesini bekliyorum’

Published

on

ABD merkezli Wilson Center Ortadoğu Bölümü Başkanı Henri Barkey, Türkiye’nin Suriye politikasını ve ‘Rakka’ya gideriz’ yönlü açıklamalarını değerlendirdi.

Barkey, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın Rakka’yı alma fırsatını şansa bırakmayıp IŞİD ile mücadelede kendini kanıtlamış YPG ile ortaklığını sürdüreceğini tahmin ettiğini söyledi.

Artı Gerçek’ten Evrim Kurdoğlu’nun haberine göre, Barkey’in Türkiye-ABD ilişkilerine ve Rakka operasyonuna dair değerlendirmeleri şöyle:

TÜRKİYE- ABD İLİŞKİLERİ: ‘RAKKA OPERASYONU TRUMP İÇİN FIRSAT’

Trump’lı bir ABD ile Türkiye ilişkileri tam bir belirsizlik gösteriyor. Trump’ın sağı solu belli olmuyor. Erdoğan’a övgü yağdırırken Kürtlere hayranlığını açıklıyor. Ayrıca dış politika konularını hiç iyi bilmeyen birisi olduğu için ne yapacağını kestirmek de çok zor. Ancak şunu biliyoruz ki seçim kampanyasında verdiği en önemli sözlerden birisi ‘İslami terörizmi’ kökünden sökmek. Bunu öyle bir şekilde söyledi ki ‘bu konuyu diğerlerinden çok daha iyi biliyorum’ dedi. Ama bilmiyor. Trump için Rakka’yı almak çok önemli.

Çünkü Obama Rakka’yı alamadı. Rakka operasyonu oldukça karmaşık bir operasyon. Yani kolay kolay Rakka’nın düşeceğini düşünmek bir hata olur. Yine de Trump için bu bir fırsat.

Trump, Rakka’yı aldırdıktan sonra ‘Ben Rakka’yı aldım’ cinsinden büyük bir propagandaya yönelecek. Ardından da ‘Bakın ben verdiğim sözü tuttum. Obama yapamadı. Ben yaptım’ diyecek. Kendisini sürekli Obama ile karşılaştırıyor. Bu yüzden Trump için Rakka’yı almak çok çok önemli. Bence bu sebepten ötürü YPG ile olan anlaşma da, ortaklık da devam edecek.

Çünkü YPG’den başka orayı alabilecek bir güç yok. TÜRKİYE’NİN ‘RAKKA’ AÇIKLAMASI Türkiye son birkaç gündür ‘biz yaparız, biz alırız’ diyor ama şu anda Amerika’da gördüğüm kadarıyla Türkiye’nin bunu yapabileceğine inanan çok az insan var.

Bunun iki nedeni var: Birincisi, Türkiye’nin El-Bab’da başarılı olamaması. Türkiye ‘El-Bab alındı’ diyor ama ben bunun doğru olduğunu göremiyorum. Dolayısıyla El-Bab’ı alamaması yüzünden Türkiye’ye güvenen yok.

İkincisi, eğer Rakka’yı alacaksa Türkiye’nin büyük sayıda asker getirmesi gerecektir. Bu böyle birkaç tane Suriyeli Arap askeriyle, birkaç Türk tankıyla olabilecek bir şey değil. Rakka IŞİD için çok daha önemli bir merkez. Onun için Rakka’da çok büyük bir direniş olacak.

Türkiye’nin 5 bin ila 10 bin arasında asker getirebileceğini hiç kimse düşünmüyor. Zaten 69 tane şehit vermiş bir ülkenin kalkıp daha fazla zayiat vermesi de çok zor olabilir. ABD-YPG İTTİFAKI Bir de şu var; bunu referandumdan önce yapar mı?

Diyelim ki Erdoğan bu kadar asker göndermeye kararlı; ama bunu referandumdan önce yapar mı? Amerikan tarafı referanduma kadar beklemek istemez. Erdoğan açısından Savunma Bakanı her ne kadar ‘El-Bab’ı aldık, gözümüz Rakka ve Mınbiç’te’ dediyse de ki bunlar aslında Erdoğan’ın söylediklerini tekrarlamaktır. Ayrıca bunun olacağına kimse inanmıyor. Ben YPG ile olan ABD ittifakının devam etmesini bekliyorum.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar