Ana sayfa Manşet YSK Başkanı İYİ Parti için net konuşamadı!

YSK Başkanı İYİ Parti için net konuşamadı!

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, erken seçimlerle ilgili açıklama yaptı.

PAYLAŞ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Erdoğan’ın 24 Haziran’da yapılacağını duyurduğu erken seçimler konusunda açıklama yaptı.

“Seçim için hazırlıklar tamam” diyen Güven, İYİ Parti’nin seçime katılıp katılmayacağı konusunda ise İYİ Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. İYİ Parti’nin durumu incelenir” ifadelerini kullandı.

Sadi Güven’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Anayasa gereğince Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte iki seçimi bir arada yapacağız. Seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Bugün itibariyle seçim takvimi hazırlıkları başladı. İki gün içinde takvimi yapacağız. Meclis’ten çıkması halinde yapılacak seçimlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

İYİ Parti seçime katılacak mı?

İYİ Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. Hangi partilerin seçime katılacağı Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesinde bellidir. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği konusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan kayıtları isteyeceğiz.

Gerekli incelemeleri yapıp hangi partilerin seçime katılacağını belirleyeceğiz. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin aynı gün içinde yapılacağı için biz de takvimi buna göre hazırlayacağız.”