Ana sayfa Logo Altı YSK referandumun iptal başvurularını reddetti

YSK referandumun iptal başvurularını reddetti

PAYLAŞ

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) anayasa referandumuna ilişkin yapılan itirazları bugün görüştü. YSK CHP, HDP ve Vatan Partisi’nin tam kanunsuzluk gerekçesiyle referandumun iptali için yaptıkları başvuruları 1’e karşı 10 oyla reddetti. Bir üye de çekimser kaldı.

YSK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Vatan Partisi tarafından ayrı ayrı Yüksek Seçim Kuruluna sunulan dilekçeler ile 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa Değişikliği Halkoylamasının tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin talepler, bugün (19 Nisan 2017) saat 10.30’da başlayan Yüksek Seçim Kurulu toplantısında görüşülmüş, yapılan değerlendirmeler neticesinde, her üç talebin de ayrı ayrı oylanması sonucunda 10 üyenin red, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oy çokluğu ile reddine saat 17.30 itibariyle karar verilmiştir.”

YSK, 16 nisan referandumunda oyların sayımına geçileceği esnada, mühürsüz pusula ve zarflarla kullanılan oyların geçerli olacağına dair bir karar almıştı. CHP, HDP ve Vatan Partisi, tam kanunsuzluk gerekçesiyle referandumun iptali için YSK’ya başvurmuştu.

KANUN MADDESİ NE DİYOR?

‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ‘Sandığın açılması ve zarfların sayımı’ ile ilgili olan 98’inci maddesinde mühürsüz oyların geçersiz olduğu şöyle belirtiliyor:

“Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan, tamamı yırtılmış olan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır.”