Ana sayfa Genel YSK: Mühürsüz zarf ve pusulalar daha önceki seçimlerde de geçerli sayıldı

YSK: Mühürsüz zarf ve pusulalar daha önceki seçimlerde de geçerli sayıldı

PAYLAŞ

YSK Başkanı Sadi Güven referandum sonrasında ortaya çıkan tartışmalar nedeniyle açıklama yaptı.

MÜHÜRSÜZ PUSULA VE ZARFLAR GEÇERLİ

“Sandıklar açılmaya başlandıktan sonra sonuçlar kurulumuza ve siyasi partilere intikal etmeden önce, bazı sandık kurullarının seçmene oy pusulasını ve zarflarını sandık kurulu mühürüyle mühürlemedikleri yönündeki yoğun şikayetler ve AK Parti temsilcisinin talebi üzerine kurulumuz, sandık kurulu mühürü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar verdi.”

SANDIK KURULLARININ İHMALİ

“Seçim sabahı oy pusulaları ve oy zarfları sandık kuruluna teslim edilmektedir. Sandık kurulları oy pusulaları ve zarfları mühürlemek zorundadır. Mühürlemeden oy verme işlemine başladıkları duyumu üzerine kurulumuzca inceleme yapılmıştır. Saat 16.00’da açılan sandıklarda, sandık sonuçları sisteme girilmeden ve partilerle paylaşılmadan önce, kurulumuzca bu suretle kullanılan oyların sandık kurullarının ihmaliyle meydana geldiği ve seçmenden kaynaklanan kusur olmaması nedeniyle geçerli olmasına karar vermiştir. Sandık sonuç tutanakları, kurullarda görev yapan 5 siyasi partili üye tarafından sandık kurulu başkanı ve diğer üyelerle ıslak imza ile tutanak altına alınmaktadır”

MAÇ OYNARKEN KURAL DEĞİŞTİRMEDİK

Maç oynanırken kural değiştirmedik. Bu sadece bizim şu andaki YSK’nın aldığı karar değil. Bundan önceki kurulların da aynı şekilde vatandaşın anayasal seçim hakkını engelleyecek şekilde sandık kurulu başkan ve üyelerinin yapmış oldukları hata nedeniyle bizim seçmenimizin anayasal oy verme hakkını engellememe yönünde karar almıştır.”

SADECE 6 DAKİKA KAYIT VERİLMEDİ

“Bazı partilerin kayıt alamadığı söylenmektedir. Ama bütün partilere sistemden sorguladıkları takdirde bütün bilgiler verilmiştir. Sadece 6 dakikalık kayıt verilemedi yoğunluk nedeniyle. Bunun dışında onbinlerce kayıt tüm siyasi partilere YSK’ya geldiği anda aktarılmıştır.

‘TERCİH’ YERİNE ‘EVET’ MÜHRÜYLE MÜHÜRLENMİŞ PUSULALAR GEÇERLİ

Halkoylamanın başlamasından sonra bir kısım YSK kurullarında tercih mührü yerine evet mührü dağıtıldı ve bu mühürlerle oy kullandırıldı. Ayrıca bazı sandıklarda sandık kurulu mühürünün oy pusulasının arka yüzü yerine, ön yüzüne, bazılarında arka yüzüne basılmakla birlikte ön yüzüne çıktığı bilgisi alınması üzerine kurulumuz, oylamada kullanılan ‘Evet’ mührünün seçmenin iradesini yansıtan işaret niteliğinde olduğunu, kanunda yer alan mühürlerden biri yerine diğerinin kullanılmış olmasının seçmenin iradesini etkileyecek nitelikte görmeyerek ‘Evet’ mührüyle mühürlenmiş pusulaları geçerli saymıştır.

HALK OYLAMASINDAN ‘EVET’ ÇIKMIŞTIR

“Kesin olmayan sonuçlara göre, 23.00 itibariyle sisteme girilmeyen sandıklardaki seçmen sayısı 594 bin 76, ‘Evet’ ve ‘Hayır’ oyu arasındaki fark 1 milyon 252 bin 361 oldu. ‘Evet’ oylarının 24 milyon 763 bin 516 olduğu, ‘Hayır’ oyları toplamında 23 milyon 511 bin 155 olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuca göre halkoylamasında ‘Evet’ çıkmıştır. Kesin sonuçlar itiraz süreleri dikkate alındığında en geç 11, 12 gün sonra açıklanacaktır.”