Ana sayfa Gündem YSK: Seçimde makam araçları, resmi araçlar, uçaklar kullanılamaz, karşılamalar yapılamaz, Cumhurbaşkanı hariç

YSK: Seçimde makam araçları, resmi araçlar, uçaklar kullanılamaz, karşılamalar yapılamaz, Cumhurbaşkanı hariç

YSK seçim yasaklarını açıkladı. Seçimde makam araçları, resmi araçlar, uçaklar kullanılmayacak, karşılamalar yapılamayacak. Ancak yasaklar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kapsamayacak. Çünkü yayınlanan karara göre yasaklar sadece başbakan, bakan ve milletvekillerini kapsayacak.

PAYLAŞ

YSK’nın seçim yasaklarına göre adaylar, makam araçları ile propaganda gezileri düzenleyemeyecek. Bu kural, sadece başbakan, bakan ve milletvekillerini kapsayacak. Yasak kararı şöyle:“Başbakan ve bakanlarla milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapmayacaklar. Bu maksatla yapılan gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak ve resmi ziyafetler verilemeyecek.”

YASAK SARAY’A İŞLEMEYECEK

YSK kararına göre, başbakan, bakan ve milletvekilleri, seçime 1 hafta kala makam araçlarını kullanamıyor. Ancak cumhurbaşkanı ‘milletvekili’ olmadığı gerekçesiyle, bu yasak kapsamında sayılmıyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘AKP Genel Başkanı’ olmasına karşın, ‘Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla havuzdaki uçak, helikopter ve makam araçlarından seçim gününe kadar yararlanabilecek.

12 UÇAK, 3 HELİKOPTER, ONLARCA MAKAM ARACI

Devlete ait olan uçak havuzunda 12 uçak ve 3 helikopter bulunuyor. Bunları, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve başbakan yardımcıları kullanabiliyor. Bunların yanı sıra başbakan ve bakanlara ait 26 Mercedes marka lüks makam aracı bulunuyor.

18 Meclis Komisyon’un AKP’li başkanları, AKP’li 13 Meclis Başkanlık Divanı üyesi ve 5 AKP grup başkanvekili ile 800 AKP’li belediye başkanının makam araçları da 24 Haziran seçimlerine 1 hafta kalaya kadar AKP’nin emrinde olacak. Yasak, seçimlere 1 hafta kala başlamasına rağmen, iktidar mensuplarının makam araçlarına genelde sivil plaka takıldığı için “hülle” yoluyla yasak da deliniyor.