Ana sayfa Politika Yüksekdağ ve Demirtaş’tan çağrı: Nöbeti sahiplenelim

Yüksekdağ ve Demirtaş’tan çağrı: Nöbeti sahiplenelim

PAYLAŞ

“Durmayalım dur diyelim” sloganıyla 9 maddelik deklarasyon yayınladıktan sonra oluşturdukları eylem takviminin ilk ayağını Diyarbakır’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti ile gerçekleştiren HDP milletvekillerinin nöbeti 5’inci gününde. Polis ablukası altında tutulan Ekin Ceren Parkı’nda devam eden nöbet alanına, gazetecilerin dışında kimsenin girmesine izin verilmiyor. HDP’li 10 milletvekilinin her gün saat 11.00’de gündeme dair yaptıkları basın toplantısında, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile milletvekilliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği destek mesajları okundu.

Yüksekdağ’ın mektubunu HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Demirtaş’ın mektubunu ise HDP Sözcüsü Osman Baydemir okudu.

HDP’li Taşdemir tarafından okunan Figen Yüksekdağ’ın mesajı şöyle:

“Sevgiler arkadaşlar,

Değerli halkımız Kandıra F Tipi’nden tüm seçilmişler, siyasetçiler olarak başlattığımız ‘Vicdan ve Adalet’ hareketini selamlıyoruz. Toplumsal vicdanın ve adaletin ayaklar altına alındığı bu zülüm düzeninde, toplumsal değerler uğruna mücadele görevi bizlerin omuzlarındadır. AKP-Saray devletinin darbe ve tek adam rejimiyle bütün hak ve özgürlük alanlarını gasp etme saldırısı, direniş nöbetleriyle, durmadan yürüyen halkların ve haklıların eylemiyle püskürtülebilir.

Onur direnişini sürdüreceğiz

Biz içeride siz dışarıda, zulme ve darbeye karşı bu onur direnişini kararlılıkla sürdüreceğiz. Milyonların siyasi iradesine saldıranlar ve onu esir alabileceğini sananlar, bir kez daha akamete uğrayacaklar. Adaletten, vicdandan ve siyasi ahlaktan yoksun siyasetin sonunu, direnişimizin sürekliliği getirecek. Mücadelede geri çekilmeyenler, durmayanlar faşizmi durduracak.

Amed’te parlamento grubumuzun başlattığı direniş nöbeti, mutlaka kazanacağımız mücadelemizde yeni bir işaret fişeğidir. Onur, adalet, vicdan çağrısıdır. Kentleri ve parkları ablukaya alarak çağrıyı boğmaya çalışanlara cevabı, tarihsel haklılığımız ve halklarımız verecektir.

Nöbeti sahiplenelim

Direniş nöbetinin çağrısını her yerde ses olup haykırarak; mahallelerde, sokaklarda, parklarda, meydanlarda halkın çağrısına dönüştürerek sahiplenmek bugünün asli demokratik görevidir. Halkımızın kendi iradesi ve tarihsel varlık hakkına sahip çıkarak, seçilmiş temsilcileri etrafında kenetlenerek dayatılan esaret ve ablukaya en güçlü cevabı vereceğine inanıyorum. Bugün bir kez daha demokratik gücümüze, programımıza ve haklılığımıza güvenerek adalet, özgürlük ve vicdan ortak paydasında buluşmanın ve direnenlerin güç birliğini yükseltmenin zamanıdır. Bu inançla, başta kadınlar olmak üzere, adil ve özgür bir yaşam isteyen tüm halklarımızı, demokratik kurumları, direniş nöbeti ile adalet ve vicdan hareketini sahiplenmeye çağırıyorum.

Değerli Meclis grubumuzu, vekil arkadaşları, Amed İl Örgütü’müz ve demokratik kamuoyunu, engellere boyun eğmeyen, nöbete destek veren halkımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Figen Yüksekdağ Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi”

HDP Sözcüsü Baydemir tarafından okunan Selahattin Demirtaş’ın mesajı ise şöyle:

“Vicdan ve adalet nöbetindeki bütün arkadaşlara başarılar diliyorum. Hepinizi içtenlikle kutluyorum.

Anlamlı ve önemli bir duruş olarak gördüğümü ifade etmek isterim. Halkımızın da her yerde bu nöbeti sahiplenmesi gerekir. Sadece Diyarbakır halkının değil; İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Mersin başta olmak üzere tüm halkımızın zulme karşı direniş ortaya koyan bu nöbetle güçlü bir dayanışma ortaya koyması faşizmin geriletilmesi açısından belirleyici olacak.

Bu vesileyle içeride ve dışarıda direnen bütün arkadaşlarıma ve halkımıza selam ve sevgilerimi iletiyor, mutlaka kazanacağız şiarını paylaşmak istiyorum.

Selahattin Demirtaş – Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi”