Ana sayfa Politika Yüksekdağ: Otogar açılışına katılmaktan yargılanıyorum, bu nedenle yargılanan AKP’li var mı?

Yüksekdağ: Otogar açılışına katılmaktan yargılanıyorum, bu nedenle yargılanan AKP’li var mı?

PAYLAŞ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın, Van’ın Erciş İlçesi’nde otogar açılış etkinliğine katılması üzerine açılan davanın ilk duruşması Erciş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Yüksekdağ bu davada “seçim yasaklarına muhalefet etmek” suçlamasıyla yargılanıyor. Davaya 28 Nisan 2017 tarihinde devam edilecek.

Konuşmasında “Bizim bugün tutuklu olmamız siyasi bir garabettir” diyen Yüksekdağ, şöyle konuştu:

“Bugün ben yasama sorumluluklarımdan ve siyasi söz söyleme hakkımdan men edilmiş olabilirim. Benim nezdimde Van halkı, Erciş halkı, partimize oy veren 6 milyon insan cezalandırılmaktadır.”

Erciş Otogarı’nın açılışına Van milletvekili olarak katılmasından daha doğal bir şey olmadığını söyleyen Yüksekdağ; “Ben Van’ın seçilmiş vekiliyim. Siyasi bir partinin başkanıyım, ama tüm Vanlıların temsilcisiyim. Dolayısıyla tüm Van’ı temsil eden bir kişiyim. Seçim yasakları kapsamında konuşmam son 24 saat kapsamına girmemektedir. Bir siyasi olarak bu hizmet binasının açılışına katılmam kadar doğal bir şey olamaz” dedi.

“Yerel yönetimi destekledim”

“Şu an başka bir suçtan tutuklu bulunan eski Erciş Belediye Başkanı Diba Keskin’in Erciş ilçesine birçok hizmeti olmuştur. Bu açılışa icabet etmem bir yerel yöneticiyi, yerel yönetimlerde hizmeti desteklemem kadar doğal bir şey yoktur. Ama ne yazık ki, bir açılış etkinliğinde konuşma yaptığım için

“Cumhurbaşkanı, bakanlar kaç açılış yaptı, hangisi yargılandı?”

“Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, milletvekilleri, Bakanları kaç tane açılış yapmış, hangisi yargılanmıştır. Böyle bir tablo içinde benim bildiğim ve günlük olarak takip ettiğim bir dava yoktur. Seçim propagandasının açılışlarda yer alması iktidar partileri için geçerli değil midir? Bana isnat edilen suç bir suç ise Türkiye’de bu suçu işleyen çokça insan bulunmaktadır. Bu nedenle adaletsizliğe yol açacaktır. Davanın düşürülmesi ve beraat kararı verilmesi gerekir. Buna ilişkin emsal kararlar avukatlarım aracılığıyla iletilecektir.”

Ne olmuştu?

Yüksekdağ Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülen soruşturmada ifade vermeye gitmedikleri gerekçesiyle 4 Kasım’da Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklandı. Yüksekdağ hakkında toplamda 30 yıldan 83 yıla kadar hapsi isteniyor.