Ana sayfa Gündem Yunan Hükümet Sözcüsü: Erdoğan tutuklu askerleri istismar ediyor

Yunan Hükümet Sözcüsü: Erdoğan tutuklu askerleri istismar ediyor

Son dönemde Ankara ile Atina arasında artan tansiyon karşılıklı acıkmalar üzerinden sürüyor.

PAYLAŞ

Yunan hükümet sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de bir aydır tutuklu bulunan Yunan askerleriyle ilgili son açıklamalarına tepki gösterdi.

‘ANKARA İSTİSMAR EDİYOR’
Erdoğan, geçen hafta Varna’daki Avrupi Birliği-Türkiye zirvesi dönüşü, 15 Temmuz sonrası Yunanistan’a sığınan askerlerle Edirne’de tutuklu bulunan Yunan askerlerini aynı cümle içinde kullanarak, “Bizden Yunan askerlerini serbest bırakmamızı isteyenler Yunanistan’a sığınan 8 askeri biz istediğimizde vermeyenlerdir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Real FM Radyosuna konuşan Yunan hükümet sözcüsü Tzanakopoulos, Türkiye’nin sınırı yanlışlıkla geçtikten sonra tutukladığı iki askeri siyasi amaçları doğrultusunda istismar etmekle suçladı.

‘ERDOĞAN ETKİLİ BİR YOL İZLEMİYOR’
Sözcü, Ankara’nın birkaç farklı cepheden tansiyonu yükseltmesinin etkili bir yol olmadığını savunarak şöyle dedi: “Erdoğan, 8 Türk askeri ile 2 Yunan askeri konularını direkt olarak ilişkilendirmeye cesaret edemedi, bunun yerine, iki olay arasında dolaylı bağlantı kurdu. İki olay birbirinden tamamen bağımsız olduğu için bu tür bir yorumun geçerliliği de yok.”

AYASOFYA’DA KUR’AN OKUNMASINA TEPKİ
Yunan basınında tepkiye sebep olan tek konu Erdoğan’ın açıklamaları değil.

Cumhurbaşkanı’nın Ayasofya’da düzenlenen İstanbul Yeditepe Bienali açılışı programını da yakından takip eden basın, UNESCO’nun kayıtlarında müze olarak adlandırıldığını belirttikleri Ayasofya’da Kur’an okunmasını eleştirdi.