Ana sayfa Dünya Yunanistan yargısı Türk askerler hakkında son sözünü söyledi

Yunanistan yargısı Türk askerler hakkında son sözünü söyledi

Yunan Danıştay'ı, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bir gün sonra helikopterle Yunanistan'a giderek siyasi sığınma başvurusu yapan 8 Türk askerinden Süleyman Özkaynakçı'ya siyasi sığınma verdi. Nihai karardan geri dönüş yolu bulunmuyor.

PAYLAŞ

Yunan yargısı, Ankara’nın 15 Temmuz darbe girişimine katılmakla suçladığı askerlerle ilgili son kararını verdi. Danıştay, İltica Dairesi’nin 8 askerden Süleyman Özkaynakçı hakkında verilen sığınma hakkının iptalini görüştü.

KARAR GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ, 7 ASKERE EMSAL OLACAK
Yunan hükümetinin itirazlarının aksine yüksek mahkeme, Özkaynakçı’ya tanınan siyasi iltica hakkını onadı. Kathimerini, yargı kaynaklarına dayandırdığı haberinde hükmün nihai ve geri döndürülemez olduğunun altını çizerken, kararın sığınma talepleri üst yargıya taşınan diğer yedi asker için de emsal teşkil edeceğini belirtti.

ALTI ASKERİN SERBEST KALMASI BEKLENİYOR
Sekiz askerden ikisi daha önce cezaevinde maksimum süreyi geçirdikleri gerekçesiyle serbest bırakılmıştı. Diğer altı askerin de önümüzdeki günlerde serbest bırakılması bekleniyor.

Yunan mahkemesi, daha önce askerlerin Türkiye’ye gönderilmesini kesin şekilde reddetmişti. Sekiz askerin avukatları, can güvenliği nedeniyle farklı ülkelere seyahat edebilmeleri için iltica hakkının tanınmasını talep ediyordu.

Yunan basını, Danıştay’ın verdiği kararın zaten gerilimli olan Ankara-Atina arasındaki ilişkileri daha da kötüleştirebileceğini yazdı.