Ana sayfa Dünya Yunanistan’da lise öğrencileri sokağa döküldü!

Yunanistan’da lise öğrencileri sokağa döküldü!

PAYLAŞ

Yunanistan‘ın başkenti Atina’da lise öğrencileri sokağa döküldü. Yunanistan Eğitim Bakanlığı’nın üniversite sınav sisteminde değişiklik önerisini eleştiren gençler Atina’da meclis binası önünde eylem yaptı. Eylem ilk başta sakin başladı. Gençlerin eylem yapacağı bölgede caddeler polis tarafından trafiğe kapatılırken eylemin ve gençlerin güvenliği polisler tarafından sağlandı.

Yunanistan Eğitim Bakanlığı’nın reform adı altında hazırladığı yasa tasarısı, lisenin son yılındaki müfredatın değiştirilmesini öngörüyor. Aynı zamanda, şu an öğrencilerin üniversitede seçeceği alandan bağımsız olarak herkese aynı soruların sorulduğu üniversite giriş sınavında da değişiklik öneriyor. Öğrenciler ise böyle bir yasanın sınav yükünü artıracağı ve eleştirel düşünceyi zedeleyecek bir sistem oluşturacağı görüşünde.

Eylemin ilerleyen dakikalarında öğrencilerin içinde bulunan bir grup maskeli genç trafik ışıkları, duraklar ve tabelalar dahil çevreye zarar vermeye ve meclis binasının önüne molotof kokteyli atmaya başladı. Maskeli gençlerin kışkırtmalarına rağmen eyleme ve gençlere karşılı saygılı ve sakin bir tavır takınan Yunan polisi olayların ateşlendiği sırada ufak bir gazlı müdahalede bulundu.

Etrafta bulunan turist ve halkı gaz müdahalesinden korumak için metro girişlerine çağıran Yunan polisi taşkınlık çıkaran gençleri dağıttı. (Dış Haberler)