Ana sayfa Öne Çıkanlar Yurtdışı çıkış harçlarıyla ilgili yeni düzenleme

Yurtdışı çıkış harçlarıyla ilgili yeni düzenleme

Türk vatandaşlarından yurtdışına çıkarken alınan harçlarla ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor. Buna göre üzerinde çalışılan bir yazılımla yolcular artık havayollarından bilet alırken harç bedelini ödeyebilecek.

PAYLAŞ

Yurtıdışına çıkış yapan Türk vatandaşlarından alınan harçlarla ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor.
Yurtdışına çıkış yapan Türk vatandaşlarından alınan 15 TL tutarındaki harçlardan yılda 100 milyon TL’yi geçen gelir elde ediliyor. Harç ödemesi kaynak olarak kullanıldığı için gelecekte de devam edecek ancak vatandaşa da kolaylık olması açısından biletlere dahil olmasıyla ilgili çalışmalar yapılıyor.

Bilet alırken ödenebilecek

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Üzerinde çalışılan bir programın ilgili otoriteler tarafından kabul görmesi halinde, bir yazılım sayesinde yolcu havayollarından bilet alırken harç bedelini ödeyebilecek. Yerli ve yabancı havayolu şirketinden bilet alan harç ödemesi gereken Türk yolcu, bilet alımı sırasında harç pulu ödemesiyle ilgili bir seçenekle karşılaşacak.

Biniş kartında yazacak

Bu seçeneği kabul ederek ödemeyi yapan yolcunun biniş bankosundan aldığı biniş kartında otomatik olarak “Harç ödemesi yapmıştır” yazacak. Uygulama kabul edilse de vezneler yine harç pulu vermeye devam edecek. 15 TL’lik harç bedeli anlaşmalı bankalara ödenmesinin yanı sıra vergi dairelerinden veya havalimanlarındaki vezneden pul alım yoluyla da yapılıyor.