Ana sayfa Editörden Yusuf Kaplan: Osmanlı’nın uyanmasının tek şartı var

Yusuf Kaplan: Osmanlı’nın uyanmasının tek şartı var

PAYLAŞ

Batılıların stratejilerini Türkiye üzerine kurduğunu söyleyen Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, Türkiye’nin dünyanın ruhu, mazlumların umudu ve zorbaların kabusu olduğunu söyledi. Kaplan, Osmanlı’nın altı asırda barış yurduna çevirdiği üç kıtayı Batılıların bir asırda cehenneme çevirdiğini yazdı.

İngiliz tarihçi Arnold Joseph Toynbee’nin “Osmanlı durduruldu, dev uyutuldu. Dev uyanırsa, kimse duramaz karşısında” sözlerini hatırlatan Kaplan, Osmanlı’nı uyanmasının bazı şartlara bağlı olduğunu söyledi.

Yusuf Kaplan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye, dünyanın ruhu, mazlumların umudu ve zorbaların kâbusudur. O yüzden Batılılar bütün asırlık stratejilerini Türkiye ve hinterlandı üzerinden kurguluyorlar.
Şunu çok iyi biliyorlar: Toynbee’nin dediği gibi, “Osmanlı, insanlığın geleceğidir.”
Niçin?
Bizim 6 asır barış yurduna çevirdiğimiz üç kıtayı Batılılar bir asırda cehenneme çevirmeyi başardılar!
O yüzden biz gelince, onlar gidecekler…
Bunu yine Toynbee, çok enfes bir şekilde şöyle dile getirmişti: “Osmanlı durduruldu, dev uyutuldu. Dev uyanırsa, kimse duramaz karşısında.”
Dev’in uyanmasının tek şartı var: Dışarda her bakımdan güçlenmek ama içerde de toplumu ortak medeniyet iddialarımız etrafında kenetlemek, bütünleştirmek için süratle eğitim, kültür, düşünce ve sanat hayatında devrim niteliğinde adımlar atmak, 10 yılda 100 yılın tohumlarını ekmek…
İçerde zorlu bir süreç yaşıyoruz…
Bu zorlukları aşacağız inşallah: Zahmetsiz rahmet olmaz.
Bütün büyük doğumlar sancılıdır ve büyük sancıların çocuğudur. Yeter ki, umudumuzu yitirmeyelim, geleceğimizi doğru adımlarla inşa edecek bir diriliş yolculuğuna soyunalım…

Yazının tamamı için…