Ana sayfa Manşet Zaman Gazetesi davasında karar günü

Zaman Gazetesi davasında karar günü

PAYLAŞ

15 Temmuz şaibeli darbe girişimi sonrası muhaliflere ve Gülen cemaatine yönelik olarak başlatılan soruşturmalar kapsamında tutuklanan eski Zaman yazarları ve editörlerinin de aralarında bulunduğu 11 sanıklı davanın dördüncü duruşması bugün (10 Mayıs 2018) görülüyor.

 

Eski Zaman yazarı, gazeteci Şahin Alpay, Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez ‘hak ihlali kararı’ vermesinin ardından 16 Mart 2018’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, ev hapsi kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. 30 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanan Alpay yaklaşık 20 aydır cezaevinde kalmıştı.

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava Mümtazar Türköne’nin esas hakkındaki savunmasıyla başladı.

 

Duruşmayı RSF, Af Örgütü, Londra Barosu İnsan Hakları Komitesi, HDP’li Altan Tan, ve T24 yazarı ve P24’ün kurucu başkanı Hasan Cemal de izliyor.

 

Dakika dakika yaşananlar

 

12:00 – Mümtazer Türköne: İddianamede 10, mütalaada 23 yazı var. Teslim edilen CD’lerde yazıların bir kısmı savcının mütalaasından sonra toplanmış. Mahkeme ara kararında 30-40 yazı talep ediyor ama bin kadar yazı toplanıyor.

 

Mahkemenin talep etmediği makaleler var. Makale diyorum zira biz sadece makalelerden yargılanıyoruz.

 

Savcı bey bu 1000 kadar makaleyi tarayıp alıntılar yaparak mütalaasını hazırlamış. Hakimler ve Savcılar Kurulu’na duruşma savcısı Cem Üstündağ hakkında suç duyurusunda bulunmak istiyorum. Savcının esas hakkındaki mütalaası çok sayıda kanunu ihlal etmektedir.

 

12:05 – MümtazerTürköne: Savcının bu dosyadan el çektirilmesi ve hakkında soruşturma açılmasını talep ediyorum. Savcının mütalaaya iddianamede olmayan, mahkemeye sunulmamış belgeleri katması CMK’ya aykırıdır. “Mutfakta biri mi var” kuşkusu yaratmıştır. Bu uygulama, Şahin Alpay hakkındaki AYM ve AİHM kararlarının benzerinin diğer sanıklar için de çıkabileceği ve tahliye sonucunu vereceği endişesiyle yapılmış izlenimi veriyor.

 

12:10 – MümtazerTürköne: Mehmet Altan’ın durumundaki gibi hüküm tesis edildiği için AYM ve AİHM kararının gerektirdiği tahliyenin uygulanamamasının bizler için de geçerli olması istenmiştir.

 

Savcının hüküm verme konusundaki aceleciliği adil yargılama hakkı ihlali kuşkusu uyandırmaktadır.

 

AYM ve AİHM’in gazete yazılarının suç delili olarak yer aldığı durumlarda yazıların tam metninin verilmesi kararı burada da uygulanmalı. Duruşma savcısı ise yazılardan kısa alıntılarla yetinmiş ya da sadece yazı tarihlerini vermiştir.

 

12:20 – MümtazerTürköne: Şahin Alpay’ın AYM ve AİHM kararlarında yer alan beş köşe yazısı tarihleriyle mütalaada yer almaktadır. Duruşma savcısı suç unsuru olmayan delilleri tekrar kullanarak Anayasa’ya meydan okumuştur.

 

12:25: MümtazerTürköne: AYM “gazete makalelerinden tutuklama yapılamaz” derken savcı makalelerden hüküm istemektedir. Mütalaa ihlalin kasten devam ettirildiğini göstermektedir.

 

12:30 – MümtazerTürköne: Artık her yerde referans gösterilecek AİHM’in #ŞahinAlpay kararı bu anlamda bir delil teşkil etmektedir.

 

12:33 – Duruşmaya 13:45’e kadar ara verildi.

 

14:10 – Duruşma verilen aranın ardından Mümtazer Türköne’nin esas hakkında savunmasıyla devam ediyor.

 

14:11 – Mahkeme, Mümtazer Türköne’nin usül ile ilgili itirazının reddine karar verdi.

 

14:17 – MümtazerTürköne: İki ayrı mütalaa var, bize CD ile sunulan mütalaa ve son celsede zapta geçen mütalaa. Hangisini esas alarak savunma yapmalıyım?

 

14:18 – Mümtazer Türköne’nin “Hangi mütalaaya itibar edeceğim” sorusu üzerine heyet başkanı “UYAP’a yüklenen iddianameye itibar edin” dedi.

 

14:22 – Mahkeme başkanı “mahkememiz mütalaa ile bağlı değildir” diyerek Mümtazer Türköne’nin savcının el çektirilmesi ve diğer usule ilişkin taleplerini reddetti.

 

14:23 Mümtazer Türköne usule ilişkin taleplerinin reddedilmesi sonrasında esas hakkında savunmasını yapmaya başladı.

 

14:25 – MümtazerTürköne: Yazıların tümü hakkında savunma yapmayacağım, bir bölümü için ek süre istiyorum.

 

14:31- MümtazerTürköne: Kendimle ilgili ihbarda bulunmak üzere bir savcıya verdiğim ifademi sunuyorum. Çünkü alıntılanan cümlelerimden daha sert.

 

14:32 Mümtazer Türköne “17-25 Aralık sürecinin darbe girişimi olmadığı” yönünde 2014’te verdiği savcılık ifadesini mahkemede okudu.

 

14:35- MümtazerTürköne: “Ey millet, ayaklanın, elinizdeki silahla iktidarı devirin” demek dışında, bir iktidarın yargılanacağını söylemek suç mu?

 

14:36 Mümtazer Türköne Zaman’da yazdığı ve iktidar mensuplarının yargılanacağını, itibar kaybedeceğini anlattığı yazılarından örnekler veriyor.

 

14:38 – MümtazerTürköne: “Teşhir edilecekler” veya “rezil olacaklar” anlamındaki bu yazım iktidara karşı değil, İbrahim Karagül’e karşı polemiktir.

 

14:41 – MümtazerTürköne: İbrahim Karagül’ün bir yazısını “muhalif aydınları, yazarları tehdit ediyor” diyerek okudu: “Ben bu yazıya cevap yazdım.

 

14:44 – Mümtazer Türköne: İbrahim Karagül’ün “Entelektüel Terör” yazısına cevap verdiği ve kendisi aleyhinde suç delili diye sunulan yazısını okuyor.

 

14:48 – Mümtazer Türköne: Bu İbrahim Karagül’le polemik yazısı. Mütalaadaki iddianın aksine yazıda hükümetin başına gelecek olaylar anlatılmıyor.

 

14:53 – Mümtazer Türköne: Carl Scmitt’in “siyasal ilahiyat” tezine karşı hukukun üstünlüğünün olağanüstü hâlde de korunmasından yana yazılar yazdım.

 

14:55 – Mümtaze Türköne: Zaman’daki 2016 tarihli iki yazısının, Gülen’in o dönemki açıklamalarıyla örtüştüğü yönündeki iddiaya cevap veriyor.