Ana sayfa Öne Çıkanlar Zarrab: Albayrak talimat verdi, cezaevinden sonra Halkbank’la yeniden başladık

Zarrab: Albayrak talimat verdi, cezaevinden sonra Halkbank’la yeniden başladık

PAYLAŞ

ABD’deki davada çarpraz ifadesiönceki gün tamamlanan Reza Zarrab savcı tarafından bir kez daha sorgulandı. Zarrab burada verdiği ifadesinde, Halk Bankası üzerinden yasadışı para ticaretini yeniden başlatabilmesi için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın aracı olduğunu iddia etti.

Cumhuriyet’in haberine göre, savcılık, 17-25 Aralık soruşturması kapsamında 76 gün tutuklu kalan Zarrab’ın cezaevinden çıktıktan sonraki faaliyetleri üzerinde durdu.

Savcının, “Çapraz sorguda, işin başlaması ile ilgili Hakan Atilla ile konuşup konuşmadığınız soruldu, değil mi?” şeklindeki sorusu üzerine Zarrab, “Hakan Bey’in üzerindeki insanlarla iletişim kurdum” dedi.

Zarrab, savcının “Neden” sorusuna ise “Tekrar ticarete başlamak için” yanıtını verdi.

Savcılık bunun üzerine jüriye 1270 ve 1280 No’lu delilleri gösterdi.

Daha önce mahkemede paylaşılmayan bu delillerin cep telefonu mesajlaşmalarının ekran görüntüleri olduğu anlaşıldı.

Zarrab’ın “Avukatımla aramda gecen mesajlaşma,” diyerek kabul ettiği delillere göre, söz konusu mesajlaşma 18 Haziran 2014 günü saat 19:11’de gerçekleşmiş.

O GÖRÜŞME

Delillerdeki görüşme ise şöyle:

– Zarrab: Selamın aleyküm, Var mı gelişme? –

Avukat: Aleyküm selam. Evet. Damat bu iş mutlaka yapılmalı demiş. BB ile görüşüp, genel müdürü de çağırıp başlayın diyecekmiş.

Bu aşamada savcı Zarrab’a görüşmenin ne anlama geldiğini sordu. Zarrab da “Tekrar Halk Bankası ile ticarete başlamakla alakalı” diye yanıt verdi.

BAŞBAKAN VE BERAT ALBAYRAK’LA GÖRÜŞME

Savcının “Bu iş mutlaka yapılsın diyen kim” sorusuna ise Zarrab, “Türkiye Enerji Bakanı… O dönemde enerji bakanı değildi” yanıtını verdi.

Savcının görüşmede ‘BB’ ile ilgili kısımdan ne anladığını sorması üzerine ise Zarrab, “Başbakan ile görüşeceğini söylüyor ve genel müdürü de çağırıp ‘Başlayın diyecekler’ diye anlatıyor” ifadelerini kullandı.

Savcının bahsedilen genel müdürün kim olduğunu sorması üzerine Zarrab, Süleyman Aslan’ın ardından Halk Bankası Genel Müdürü olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun adını verdi.

Delillere göre, 19 Haziran 2014 günü saat 19.10’da gerçekleşen başka bir görüşmede ismi duruşma sırasında da belirtilmeyen avukat, imla hataları düzeltilmeden, “Bu görüşme ve durumlar bbna anlatılacak ctesi. Sonra edkinsistem devam. İnş” ifadelerini kullanıyor.

TÜRKİYE’DEKİ AİLEM İÇİN ENDİŞELİYİM

Zarrab, Türkiye’deki ailesinin güvenliğinden de emin olmadığını belirtti. Savcının “Tehditleri durdurmak için yapabileceğiniz bir şey olduğunu düşünüyor musunuz” sorusu üzerine Sarraf, “Tanıklık yapmasaydım tehditler olmazdı ama şu anda buradayım” dedi.