Ana sayfa Sürmanşet ‘Zarrab, Bakan Çağlayan’a 45 milyon dolar rüşvet verdi’

‘Zarrab, Bakan Çağlayan’a 45 milyon dolar rüşvet verdi’

PAYLAŞ

New Yorker dergisinin deneyimli yazarı Dexter Filkins, Reza Zarrab davasını yazdı. Filkins, mahkemedeki belgelerde “Zarrab’ın eski bakan Zafer Çağlayan’a değeri 45 milyon dolardan fazla nakit, mücevher ve lüks eşyayı rüşvet olarak verdiği” bilgisinin bulunduğunu aktardı.

Filkins, Zarrab davasında soru ve komplo teorilerinin her geçen gün artığına işaret etti. Makalede, ABD’de kara para aklama, dolandırıcılık ve İran’a uygulanan yaptırımları delme suçundan yargılanan Zarrab’ın tutuklandığı dönemde az çok Türk hükümetinin korumasında olduğunu belirterek ABD hükümetinin peşinde olduğuna inanmak için nedenleri olduğu halde neden ABD’ye gittiği sorusunu gündeme getirdi. Zarrab’ın ailesi ile birlikte Disneyland’ı ziyarete geldiği açıklamasını hatırlatan Filkins, bazı Türk vatandaşlarının ise Zarrab’ın ABD’li savcılarla bir anlaşma yapmak için buraya gittiğine inandığını aktardı. Böyle bir anlaşmanın söz konusu olup olmadığının bilinmediğini kaydeden Filkins, savcıların Zarrab’ın entrikalarına devam edebilmek için Türk hükümetinden üst düzey yetkililere rüşvet verdiğini belirttiğini aktardı.

Yazıda, Manhattan Bölge Mahkemesi’nde belgelerde “Zarrab’ın eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a değeri 45 milyon dolardan fazla nakit, mücevher ve lüks eşyayı rüşvet olarak verdiği” bilgisinin bulunduğu iddiası ifade edildi. Davada geçen ay yaşanan gelişmelere dikkat çekilen yazıda “Zarrab, ABD Başkanı Donald Trump’a yakın isimlerden Rudy Giuliani’yi ve eski ABD başsavcısı Michael Mukasey’i tuttu. Bu gelişmenin ardından Trump, Zarrab hakkında soruşturrma açan savcı olan Preet Bharara’yı kovdu. Başkanla dost olan bir hukuk ekibi iş başındayken, düşmanca davranan savcı görevden alınmışken Zarrab savcılıkla sessiz bir anlaşma yapmayı umut ediyor olabilir” ifadeleri kullanıldı.

‘Karanlık işler mi dönüyor?..’

Yazıda yine geçen ay tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yla ilgili ise “Müşterisi olan Zarrab kamuoyunda bu kadar fazla bilinen bir davada yargılanırken ve yöneticisi olduğu bankaya Zarrab’ın parasını akladığı suçlamaları yapılırken nasıl ABD’ye geldi. Yoksa, başka karanlık işler mi dönüyor” sorusu gündeme getirildi. 17 Aralık iddianamesinde Zafer Çağlayan’ın Zarrab’dan 240 bin Avro değerindeki saati rüşvet aldığı yer almıştı.