Ana sayfa Editörden Zarrab davası: ‘Savcılık davanın yeni kişileri kapsayacak şekilde genişletileceğini ima etti’

Zarrab davası: ‘Savcılık davanın yeni kişileri kapsayacak şekilde genişletileceğini ima etti’

PAYLAŞ

Sözcü Gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, ABD’deki Zarrab davasında savcılığın Reza Zarrab ve Hakan Atilla’nın mahkemeye sundukları bir dilekçeye verdiği cevapta, davanın genişleyeceğine dair ipuçları verdiğini söyledi.

Gürcanlı yazısında, “Savcılık yanıtta Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın ‘son olmadıklarını’, davanın ‘yeni kişileri kapsayacak şekilde genişleyebileceğini’ ima etti” ifadelerine yer verdi.

Gürcanlı’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

ABD’deki Zarrab davasında savcılık -deyim yerindeyse- çin işkencesi yapıyor. Savcılık, Zarrab ya da Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın mahkemeye verdikleri her dilekçeye yazdığı cevapta, davanın genişleyeceğine ilişkin yeni ipuçları veriyor, ancak detaya girmiyor.

Atilla, “Zarrab’la davamızı ayırın” diye dilekçe verdiğinde, savcılık hemen ortaya ek iddianame koymuş, AKP’li eski Bakan Zafer Çağlayan ile Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ı da “sanık” yapıvermişti. O kadar ki, mahkeme hakimi Richard Bermann’a bile duruşmada “Halkbank artık davanın merkezine oturdu” yorumunu yapmıştı. Şimdi de Atilla, “savcılığın sanık avukatlarıyla paylaştığı delillerde gizlilik kalksın” diye dilekçe verdi. Hatta bu dilekçede, “gizlilik sürdüğü için, Türkiye’deki ilgili insanlara bu delilleri gösteremiyoruz” yakınması yer almış, savunmanın bu yüzden “Türkiye’den Atilla lehine şahitlik yapacak tanık bulamadığından” şikayet edilmişti. Savcılık, bu dilekçeye geçen hafta yanıt verdi. Ve yanıtta, Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın “son olmadıklarını”, davanın “yeni kişileri kapsayacak şekilde genişleyebileceğini” ima etti.

Savcılık yanıtında şöyle denildi:

“Atilla’nın avukatları yayınlanan ek iddianameyle savcılığın soruşturma aşamasını bitirdiğini varsayıyor. Ancak kesinlikle yanılıyorlar. (Çağlayan ve Aslan’ı da kapsayan) ek iddianamenin yayınlanmış olması, savcılığın elindeki tüm soruşturma bilgilerini kamuoyuyla paylaştığı anlamına gelmiyor. Hatta aksine ek iddianame söz konusu şebekenin savcılığın yaptığı ilk suçlamaların çok ötesine gittiğini ortaya koyuyor…” Savcılık açık açık “yeni deliller, suçlanabilecek yeni kişiler olabilir” diyor. ABD’deki savcılığın yazdığı her dilekçe, Zarrab’la bağlantılı kişilerin uykularını biraz daha kaçırıyor.

Yazının tamamı için…