Reza Zarrab ve Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada bugün jüri seçiminin yapılması bekleniyor.

Seçilecek olan jüri 12 kişiden oluşacak. Bu kişiler savcılık ve avukatların üzerinde uzlaştığı kişiler olacak. Bir- iki gün sürmesi beklenen jüri seçimine yaklaşık 200 adayın çağırıldığı, savcılar ile Atilla’nın avukatlarının, adaylara sorulacak olan 90 soru üzerinde uzlaştığı belirtiliyor.

Savcılıkla anlaştığı öne sürülen Reza Zarrab’ın duruşmalara katılıp katılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Jüri üyeleri yalıtılacak

Amerikan yargı sistemine göre jüri üyeleri üç hafta sürmesi beklenen duruşmalar boyunca güvenlik çemberindeki bir otelde tutulacak. Hangi dava için seçildiklerini ailelerine bile anlatamayacaklar. Eğer jüri üyelerinden birisi duruşmalar sırasında basına açıklamalar yaparsa dava düşecek. Ayrıca bu bir ceza davası olduğu için jürinin oybirliği gerekiyor.

Ebru Gündeş sorusu

Edinilen bilgiyi göre jüri üyeleri belirlenirken sorulacak sorulardan biri de Reza Zarrab’ın eşi Ebru Gündeş’e ilgili olacak olacak. Söz konusu soru şöyle:  “Ebru Gündeş ünlü bir Türk pop şarkıcısı, aktris ve televizyon kişiliği. Kendisini doğrudan veya dolaylı olarak tanıyor musun?”

Bunun dışında jüri adaylarına Türkiye ve İran’a ilişkin olumlu ya da olumsuz düşüncelerinin olup olmadığına dair sorular yöneltilecek.