Ana sayfa Dünya ‘Zarrab’ın laneti’ devam ediyor: Rüşvet verdiği ABD’li gardiyan tutuklandı!

‘Zarrab’ın laneti’ devam ediyor: Rüşvet verdiği ABD’li gardiyan tutuklandı!

ABD'de tutuklu yargılanırken itirafçı olarak 'tanık' olan Reza Zarrab'ın en çarpıcı ifadelerinden biri ise Türkiye'de olduğu gibi ABD'de de rüşvet vermeye devam ettiğini itiraf etmesi olmuştu.

PAYLAŞ

Reza Zarrab, duruşmalarda verdiği ifadede gardiyana 45 bin dolar rüşvet vererek içki ve cep telefonu temin ettiğini söylemişti.

Duruşmada sorgusu sırasında Zarrab, ABD’de tutuklu kaldığı hapishanede de ‘rüşvet verme tutkusu’ndan vazgeçemediğini itiraf ediyordu:

“Kesinlikle hareket özgürlüğüm yok. FBI gözetimindeyim. Hapisteyken bir gardiyana içki ve cep telefonu kullanımı için rüşvet verdiğim doğru.”

Hürriyet’in haberine göre Zarrab’ın cezaevinde rüşvet verdiği gardiyan tutuklandı. Habere göre Manhattan’daki Metropolitan Cezaevi’nde rüşvet karşılığında federal yasalara ve cezaevi kurallarına aykırı olarak cep telefonu ve alkol sağlayan federal infaz memuru Victor Casado, perşembe sabahı New York’ta gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gardiyan hakkında New York Güney Bölgesi Başsavcılığı hazırladığı iddianamede “Gardiyan Victor Casado, federal mahkumların güvenliğini sağlama görevini kötüye kullandı. Cezaevine kaçak yollarla yasak olan maddeler sokarak, rüşvet karşılığında mahkumlara vererek kendisine verilen görevi kötüye kullandı. Eylemleri sadece federal yasaları ve hapishane protokolünü ihlal etmemekle kalmadı, aynı zamanda diğer cezaevi gardiyanları için ek riskler oluşturdu” ifadelerine yer verilmişti. Gözaltı sonrasında ise Gardiyan Casado, tutuklandı.