Ana sayfa Editörden “Zaten bir referanduma gidiyoruz, neden idamı da o maddelerin içine koymadılar?”

“Zaten bir referanduma gidiyoruz, neden idamı da o maddelerin içine koymadılar?”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Mehmet Yılmaz idam konusuna değindi. Başbakan ve MHP lideri Bahçeli’nin Anayasa önerisi önceis defalarca görüştüğünü hatırlatan Yılmaz, “O zaman neden akıllarına bu gelmemişti?” diye sordu.

Yılmaz’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, idam cezasının geri getirilmesi için de bir referandum yapılabileceğini açıkladı. Merak ettim, zaten bir referanduma gidiyoruz, neden bunu da o maddelerin içine koymadılar?

Açıklamalarına bakılırsa, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, idam cezasını hükümetin bir an önce getirmesini ve destekleyeceklerini söyledi. Başbakan da diyor ki “Önce bu referandum, sonra idam”. Yani görünürde onun da idam cezasına bir itirazı yok. Anayasa değişikliği için Başbakan ve Devlet Bahçeli kaç kere görüştüler. O zaman neden akıllarına bu gelmemişti?

Başbakan, Cumhurbaşkanı’nın bir dediğini ikiletmiyor. Cumhurbaşkanı, o zaman neden idamın da Anayasa değişikliği teklifinin içine konmasını istemedi? Herkes biliyor ki idam cezası getirilse bile geri yürümeyecek, darbeciler bu cezayla yargılanamayacak. Yine herkes biliyor ki idam cezasının geri getirilmesi demek, Türkiye’nin, Avrupa’dan tamamen tecrit edilmesi demek. Ve yine biliyoruz ki ellerinde bu cezayı geri getirme fırsatı varken, yapmadılar.

O zaman bu “idam muhabbeti” niye?

Yazının tamamı için…