Ana sayfa Yaşam Zeki insanlar daha uzun yaşıyor

Zeki insanlar daha uzun yaşıyor

PAYLAŞ

Edinburgh Üniversitesi’nden bir ekip, 1936’da İskoçya’da doğan 33 bin 536 erkek ve 32 bin 229 kadın üzerinde araştırma yaptı. Araştırmanın sonucuna göre, yüksek bir zeka seviyesine sahip olanların, kalp hastalığı, felç, sigara ve solunum yolu hastalıklarına bağlı kanserler sebebiyle 79 yaşından önce ölme riski azalıyor.

Bulguları British Medical Journal’da (BMJ) yayınlayan ekip, yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik durum gibi sonuçları etkileyebilecek çeşitli faktörleri göz önüne aldıktan sonra, çocukluk çağındaki yüksek zeka seviyesinin, 79 yaşına kadar olan ölüm riskini düşürdüğünü buldular.

Zeki insanlar sigara içmiyor

Araştırmacılar, yüksek IQ’lu insanların sağlıklarına bakma ve sigara içme olasılığının daha düşük olduğu sonucuna vardılar. Ayrıca daha fazla egzersiz yapma eğiliminde olan zeki insanların, hasta olduklarında da tıbbi yardım istediği ortaya çıktı.

Araştırmayı yöneten Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Ian Deary, sonuçlarla ilgili iyimser olduğunu dile getirdi. Deary, “Umarım ileride, akıllı insanların ne yaptığını ve yaşam stilini bulabiliriz, böylece de biraz daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşamamız mümkün olur.” diye konuştu.