Ana sayfa Yaşam Zenginler neden yüksek efor gerektiren sporları tercih ediyor?

Zenginler neden yüksek efor gerektiren sporları tercih ediyor?

PAYLAŞ

Daily Mail’in haberine göre uzmanlar, gelir düzeyi yüksek ve başarılı kişilerin ağır ve yorucu sporlara yönelmelerinin dört ana nedeninin olduğunu açıkladı.

-Yüksek motivasyona ulaşmak

İş yerinde yüksek çalışma temposuna sahip ve ne pahasına olursa olsun hedeflerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin aynı zamanda yüksek motivasyona sahip oldukları düşünüldüğünden, söz konusu kişiler kaya tırmanışı, triatlon veya maraton gibi yüksek efor gerektiren sporları tercih ediyor.

-Kişisel potansiyelin gerçekleşmesi olarak mutluluk algısı

Zengin insanların çoğu, mutluluğa ulaşmanın yolunun kişisel potansiyellerini hayata yansıtmaktan geçtiğini düşünüyor. Bu nedenle bu insanlar kendilerini mümkün olan en yüksek bara oturtur ve kendilerini yenerek zevk alırlar.

-Net hedefler ve dikkat çeken sonuçlar

Bilgiye dayalı işlerde çalışan zengin kişiler genellikle kendi faaliyetleri ve çalışmalarının dikkate değer sonuçların değerlendirilmesi için objektif kriterlerin olmadığını düşünüyor. Bu nedenle, maraton, dağcılık ya da buna benzer net hedeflere sahip sporları tercih ediyor.

-Saplantılardan kaçış

Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanları ofis çalışanlarının sıklıkla yüksek efor gerektiren ağır sporları tercih ettiklerini tespit etti. Araştırmaya göre bu, onların obsesif düşüncelerden ve takıntılardan kaçmalarına izin veriyor. Başarılı insanlar için spor, zihni boşaltmak ve kişinin kendi vücuduna odaklanabilmesine imkan tanıyan mükemmel bir fırsat.

Ortak özellikleri yüksek gelir seviyesi

2015 yılında ‘USA Triatlon’ tarafından toplanan veriler, triatlon sporuyla iglilenenlerin ortalama gelirinin 126 bin dolar olduğunu gösteriyor. Bu kişilerin yüzde 80’i tıp, hukuk ve muhasebe gibi meslek dallarında çalışıyor. 2015 ve 2017 yıllarında ABD’de yapılan araştırmalara göre, koşucuların yaklaşık yüzde 75’i 50 bin dolardan fazla kazanıyor ve yüzde 85’i ‘beyaz yakalı’, hizmet veya eğitim işlerinde çalışıyor. ‘ABD Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ tarafından tanınan resmi bisiklet organizasyonu ‘USA Cycling’ tarafından yayınlanan 2013 raporunda da aynı şey görülüyor. Bisiklet yarışlarında yarışan bireylerin yüzde 60’tan fazlasının geliri 75 bin dolardan fazla.