Ana sayfa Editörden Zeynep Gürcanlı: AKP, Esad’ı ‘korumaya’ aldı

Zeynep Gürcanlı: AKP, Esad’ı ‘korumaya’ aldı

PAYLAŞ

Rusya ile varılan anlaşma uyarınca çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’e Türkiye’nin asker göndermesi kararını değerlendiren Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, Türkiye’nin bu şekilde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı korumaya aldığını iddia etti.

Gürcanlı, “Esad’ı devirmek için yaratılan ‘muhalefet’, AKP’nin İdlib’e göndereceği Mehmetçik eliyle, Esad güçlerine saldırmaktan alıkonulacak. Bir başka deyişle; Türk askeri, Esad’ın askerlerini AKP’nin yıllarca desteklediği cihatçı grupların saldırılarından koruyacak” diye yazdı.

Gürcanlı’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

AKP, Esad’ı “korumaya” aldı

Türkiye Barzani’nin bağımsızlık heveslerine kilitlenmişken, Suriye’de “olmaz” denilen oldu. AKP hükümeti, can düşmanı ilan ettiği Esad rejimini resmen “korumaya” aldı.

Bakın bu nasıl oldu:
Rusya ile varılan anlaşma uyarınca, Hatay/Osmaniye sınırındaki İdlib çatışmasızlık bölgesi ilan edildi. Ve bu bölgeye Rus ve Türk “askeri gözlemciler” yerleştirilmesi konusunda uzlaşma sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da New York seyahatinde resmen açıkladı; “Türkiye, İdlib’e asker gönderecek.” Peki İdlib’de Mehmetçiğin görevi ne olacak? “Rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olabilecek ateşkes ihlallerini izlemek.”

Konunun tam olarak ne olduğunu anlamak için “rejim” ve “muhalefet” unsurlarının kim olduğunu detaylandırmak gerekiyor.
Rejim belli; Esad güçleri. Muhalefet ise AKP hükümetinin Suriye krizinin başından beri besleyip büyüttüğü, lojistik destek verdiği cihatçı gruplar. Şimdi yine AKP hükümetinin kararıyla, Esad’ı devirmek için yaratılan “muhalefet”, AKP’nin İdlib’e göndereceği Mehmetçik eliyle, Esad güçlerine saldırmaktan alıkonulacak. Bir başka deyişle; Türk askeri, Esad’ın askerlerini AKP’nin yıllarca desteklediği cihatçı grupların saldırılarından koruyacak.

Ne zamana kadar? Elbette Suriye’de IŞİD ortadan kalkana kadar. IŞİD sorunu çözüldüğü andan itibaren, gözler yeniden İdlib’e dönecek. Ve Türkiye’den beklenen de, bu bölgenin -büyük ihtimalle törenle filan- Şam yönetimine teslim edilmesine yardım etmesi olacak.

Türk askeri orada olduğu için de yıllarca Esad rejimine karşı savaşmış, kafa kesmiş tüm cihatçıların, ailelerinin “ne yapılacağı” sorunu da, uluslararası camia tarafından -büyük bir memnuniyetle elbette- Türkiye’nin kucağına bırakılacak. Hazır olun; birkaç aya kadar Suriye’den yeni bir mülteci akını olacak. Üstelik bu kez, kafa kesmeye alışmış cihatçılarla aileleri gelecek.

Yazının tamamı için…