Ana sayfa Editörden Zeynep Gürcanlı: AKP hükümeti şu anda sadece ‘cambaza bakmakla’ meşgul

Zeynep Gürcanlı: AKP hükümeti şu anda sadece ‘cambaza bakmakla’ meşgul

PAYLAŞ

Katar krizinin, kalıcı bir kriz olmadığını ve yakında aşılacağını ancak Türkiye’ye etkilerinin çok büyük olacağını söyleyen Sözcü yazarı Zeynep Gürcnalı, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Erdoğan ve AKP hakkında itibarsızlaştırma faaliyetine başladığını ABD’nin de bu faaliyetleri desteklediğini söyledi. Gürcanlı’ya göre; oluşturulan bu imajla Türkiye’nin ilerde Suriye ya da Irak’ta ya da her ikisinde birden kurulacak “Kürdistan”a karşı olası itirazları şimdiden etkisizleştirildi.

Gürcanlı’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

AKP hükümetinin ölen Kralı için yas ilan ettiği Suudi Arabistan ‐inanılacak gibi değil ama‐ daha şimdiden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti hakkında itibarsızlaştırma faaliyetine başlamış durumda. Suudi Arabistan ile yancıları Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri kontrolündeki medyada sürekli Erdoğan ve AKP’nin, bu ülkelerin “terörist” ilan ettiği Müslüman gruplarla ilişkilerine ilişkin yazılar/fotoğraflar paylaşılmaya başlandı.

Bu itibarsızlaştırma çabası elbette Ankara’yı Rakka operasyonunda yok sayan ABD tarafından da hemen benimsendi. Trump’ın cuma günü yaptığı konuşmada Katar’a çok yüklenip, isim vermeden Katar’ın yanında duran ülkelere sert çıkışı, Katar’a asker göndermeye hazırlanan Ankara’nın da çok yakından izlemesi gereken bir gelişmeydi.

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP yönetimine yönelik “itibarsızlaştırma” çabasının amacı neydi? Yanıt basit… Oluşturulan bu imajla Türkiye’nin ilerde Suriye ya da Irak’ta ya da her ikisinde birden kurulacak “Kürdistan”a karşı olası itirazları şimdiden etkisizleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “farklı bir oyun oynanıyor, henüz çözebilmiş değiliz” dediği oyunu çözen ise İran oldu. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinde eş zamanlı saldırılar olur, bombalar patlarken Tahran’da kalmak yerine Ankara’ya geldi. Diplomatik kaynaklara göre İranlı bakanın Ankara’ya uyarısı da “Kürdistan” konusunda oldu. Irak ya da Suriye’de “Kürdistan” kurulmasına İran’ın da karşı olduğunu ifade eden Zarif, Erdoğan ve AKP hükümetine “bunu önlemek için güç birliği yapılmasını” önerdi.

Ancak belli ki Tahran’ın paylaştığı endişeler, Katar krizinin olası “ekonomik” yönünü düşünen Ankara’da pek etkili olamadı. Ve Erdoğan liderliğindeki AKP hükümeti Katar’a Mehmetçik gönderilmesine ilişkin anlaşmaları alelacele Meclis’ten geçirerek, bizzat Cumhurbaşkanı’nın “henüz çözemedik” dediği oyunun parçası oluverdi.

Kısacası… Katar krizi tam bir “cambaza bak” numarası… Ve ne yazık ki AKP hükümeti şu anda sadece “cambaza bakmakla” meşgul

Yazının tamamı için…