Ana sayfa Editörden Zeynep Gürcanlı: İsrailli yetkililer Türk yetkililerle doğalgaz pazarlığı yapıyor

Zeynep Gürcanlı: İsrailli yetkililer Türk yetkililerle doğalgaz pazarlığı yapıyor

PAYLAŞ

Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara ile kesilen ilişkilerin sessiz sedasız onarıldığını söyleyen Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, ilişkilerin Mavi Marmara öncesi döneme göre daha ileriye taşındığını yazdı. İlişkilerin normalleşmesi yolunda atılan son adımın enerji konusunda olduğuna dikkat çeken Gürcanlı, “İsrailli üst düzey yetkililer, İstanbul’a ‘uluslararası toplantılar/konferanslar’ gerekçesiyle gelip, Türk yetkililerle İsrail açıklarındaki doğalgazın Türkiye’ye aktarılması konusunda pazarlık ediyorlar.” dedi.

Zeynep Gürcanlı’nın, “İsrail ve Rumlar ile ortak enerji şirketi” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“AKP iktidarı öncesinde Türkiye’nin Akdeniz’deki enerji kaynakları konusundaki politikası netti; kıyıdaş tüm ülkeler kıta sahanlığı ve deniz sınırları konusunda anlaşmadan, Akdeniz’deki yatakların kullanılması yanlış olur.

Bu politikanın öncelikli gerekçesi elbette Kıbrıs sorununun çözülmemiş ve Ada etrafındaki karasuları ve kıta sahanlığı sorunlarının aşılmamış olmasıydı. Ancak politikanın ikinci gerekçesi ise Filistin’di. Türkiye, Filistin sorunu çözülmeden İsrail açıklarında yapılacak her türlü sondaj çalışmasının Filistinliler’in “hakkının yenmesi” anlamına geleceğini savunuyordu. Ancak AKP iktidarıyla birlikte, bu politikadan vazgeçildi. Kıbrıs’ta 2004 yılında

AKP hükümeti ile İsrail arasındaki görüşmelerde gelinen son nokta ise İsrail doğalgazının Akdeniz’de Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye taşınması için “boru hattı konsorsiyumu kurulması” aşaması…
Diplomatik kulislere göre İsrail yetkilileri Türkiye’ye İsrail, Kıbrıs Rum ve Türk özel şirketlerinin katılımıyla konsorsiyum kurulması önerisini getirirken, Avrupa Birliği’nin kuruluşunu örnek vermişler. “Avrupa Birliği de Almanya ve Fransa arasındaki düşmanlığın sona erdirilmesi amacıyla ilk başta kömür ve çelik alanında işbirliği olarak yapılandırılmıştı” mesajını vermişler.
Doğalgaz boru hattı gibi ekonomik alanda oluşturulacak işbirliğinin, orta ve uzun vadede siyasete de yansıyabileceğini söylemişler. Ve yine diplomatik kaynaklardan gelen bir başka bilgi ise AKP hükümetinin sadece bu öneriye “sıcak baktığını” söylemekle kalmayıp, İsrail’den gelecek tüm doğalgazı satın alma taahhüdü bile verdiklerine işaret ediyor. Eğer hesaplar tutarsa, İsrail‐Türkiye doğalgaz boru hattı 2019’a kadar bitirilecek, İsrail doğalgazı (Filistin’in hakları hiç hesaba katılmadan) Türkiye’ye akmaya başlayacak.

Kıbrıs konusundaki görüşmelerin birden bire başlamasına bir de bu açıdan bakın. İş parasal konulara, ekonomik işlere gelince, ne siyaset kalıyor, ne de dava..”

Yazının tamamı için…