Ana sayfa Editörden Zeynep Gürcanlı: Rusya ve ABD’nin el birliğiyle Türkiye’nin hemen güneyinde bir Kürt...

Zeynep Gürcanlı: Rusya ve ABD’nin el birliğiyle Türkiye’nin hemen güneyinde bir Kürt oluşumu kotarılıyor

PAYLAŞ

Erdoğan’ın Putin’e, Rus askeri ve YPG’lilerin birlikte hareket ettiklerine dair gösterdiği fotoğraflar konusunu gündemine taşıyan Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, “Putin’in, Erdoğan’ın masaya koyduğu fotoğraflara rağmen ‘Askerimiz böyle bir şey içinde olamaz’ dediği saatlerde, Rus askerleri PYD‐YPG kontrolündeki Afrin bölgesinde, YPG’li militanlarla birlikte devriye geziyordu.” dedi.

Rusya, İran ve Türkiye’nin garantörlüğünde Suriye’de kurulması kararlaştırılan güvenli bölgeler konusuna da değinen Gürcanlı, “Putin’in teklif ettiği, bizimkilerin de adeta “üzerine atladığı” çatışmasızlık bölgesi ile Rus askerlerinin PYD‐YPG’ye yönelik bu koruması, birlikte devriye gezmeleri de resmen “meşrulaştırılmış” oldu.” yorumunu yaptı.

Gürcanlı’nın yazısı şöyle:

Şimdi Erdoğan ya da bir başka Türk yetkili Moskova’ya “Rus askerlerinin PYD‐ YPG’yle ne işi var” dediğinde, yanıt net olacak: “Ankara’nın da onayı ve imzasıyla çatışmasızlık bölgesi kurmadık mı? İşte Rus askerleri, o çatışmasızlık bölgesini koruyor…”

Türkiye’nin imza koyduğu bu “çatışmasızlık bölgesi” unsurunun bir getirisi daha olacak Ankara’nın Suriye politikasına… Hani Cumhurbaşkanı Erdoğan diyordu ya “bir gece ansızın gelebiliriz…”
O çatışmasızlık bölgesi ile Mehmetçiğin Afrin’deki PYD‐YPG mevzilerine “bir gece ansızın gitmesi” de hayal oldu.

Siz Rusya ile aşılan “domates krizi” için sevinmeye devam edin. Rusya ve ABD’nin el birliğiyle Türkiye’nin hemen güneyinde bir Kürt oluşumu kotarılıyor. Artık adına “özerk bölge” mi, “federe bölge” mi, yoksa doğrudan doğruya “devlet” mi dersiniz… “Üst akıl” eminim o oluşuma da “uygun” bir isim bulur

Yazının tamamı için…