Ana sayfa Öne Çıkanlar Zeytinlikleri ranta açmaya çalışan AKP, muhalefetteyken aynı tasarıya karşı çıkmış

Zeytinlikleri ranta açmaya çalışan AKP, muhalefetteyken aynı tasarıya karşı çıkmış

PAYLAŞ

Zeytinlik alanların ve meraların maden ve sanayi tesisi yapımına açılmasını sağlayan yasa tasarısıyla günlerdir yaşam savunucularının, zeytincilerin, muhalefetin tepkisini çeken iktidar, 2002 yılında muhalefetteyken zeytinliklerin ranta açılmasına karşı çıkmış.

Yabancı Sermaye Derneğinin 2001 yılında Endüstri Bölgeleri Kanun Tasarısı adı altında bir çalışma yaparak dönemin Ecevit Hükümetine sundu. Çalışmada, zeytin yasası, orman yasası, kıyı yasası gibi yasalarda değişiklik yapılması, maden ve sanayi patronlarının önündeki engellerin kaldırılması isteniyordu. Ecevit hükümeti ise raporu tasarı haline getirerek komisyona havale etti. O dönem Refah Partisinden ayrılıp ayrı bir grup kurarak muhalefette yer alan AKP, bu tasarıya karşı çıktı.

Evrensel’den Uğur Zengin’in haberine göre, alt Kkomisyonda görüşülen tasarıya AKP’li üyeler, madenlerin önündeki engellerin yasalara karşı olarak kaldırılması gerekçesiyle karşı çıktı. Dönemin AKP Milletvekilleri Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Sait Açba, Zeki Ergezen ve Dengir Mir Mehmet Fırat’ın hazırladıkları muhalefet şerhinde, “Her türden ve her boyutta korumayı ve tedbiri, madenciliğin önünde engel olarak gören bir mantıkla hazırlandığı, aslında madencilik sektörünün geliştirilmesi yerine önündeki her türlü tedbiri kaldırma mantığına dayanan ifadelerle dolu olduğu görülmektedir” denilmişti. AKP’liler, demokratik kitle örgütlerinin de tasarıya tepkili olduğunu şerhte belirttiler.

“Tasarıya karşı olduğumuzu arz ederiz”

AKP’li vekiller şerhe, “Ve bu tasarıya; ADALET VE KALKINMA PARTİSİ olarak Yurdumuzun sınırları içindeki topraklarımızın üstündeki varlıklarımız ile topraklarımızın altındaki varlıklarımız olan Madenlerimizin, toplum yararı istikametinde geliştirilmesinden yana olduğumuzu, ancak, Hukuk Devleti ilkesinden de ödün vermemek tutum ve düşüncesi ile bu yasa tasarısına yukarıda açıkladığımız nedenlerle karşı olduğumuzu arz ederiz” yazdılar.

AKP’li isimler doğruladı

AKP’nin şerhinde imzası olan dönemin AKP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat o dönem komisyona gelen tasarıya karşı çıktıklarını doğruladı. AKP Anayasa Komisyonunda yer aldığını söyleyen Fırat, gelen itirazlar nedeniyle tasarının çıkmasına karşı çıktıklarını söyledi.

Karşı çıktıkları tasarıyı bir yıl sonra geçirmek istediler

3 Kasım 2002’de seçimleri kazanarak iktidara gelen AKP, 7 Ocak 2003 tarihinde Ecevit Hükümeti döneminde hazırlanan tasarıyı TBMM Başkanlığına gönderdi. Gönderilen tasarıda AKP’li üyelerin şerhleri de aynen yer aldı. Tasarıda tarım toprakları, mera alanları, ormanlar, milli parklar, tabiat parkları, kıyılar gibi pek çok arazinin madencilik faaliyet sahası olarak kabul edilmesi istendi. Kamuoyunun tepkisiyle tasarıda birçok değişiklik yapıldı ve öyle kabul edildi.