Ana sayfa Manşet Zırhlı araçla çocuk ezen polisler, mahalleliye kızdı “Çocuklarınız neden dışarı çıkıyor”

Zırhlı araçla çocuk ezen polisler, mahalleliye kızdı “Çocuklarınız neden dışarı çıkıyor”

PAYLAŞ

Siirt’te Felek Batur’u zırhlı araçla ezen polislerin, kendilerine tepki gösteren mahalleliye “Çocuklarınız neden dışarıya çıkıyor” diye kızdığı ortaya çıktı. Baba Cemal Batur, emniyette tepki gösterdiği polislerin ise kendisine zırhlı araçların hızlı seyrettiği konusunda “Neden daha önce gelip uyarmadınız” dediğini aktardı.

Siirt’in Çal Mahallesi’nde 19 Ekim’de devriye gezen polislere ait Ejder tipi zırhlı araç, sokakta oynayan yedi yaşındaki Ayşe ve altı yaşındaki Felek Batur kardeşlere çarptı. Felek, zırhlı aracın arka lastiği altında ezilerek can verdi. Ayşe’nin ise omzunu sıyıran zırhlı araç, uzun süre ilerledikten sonra durdu.

Dar sokakta zırhlı araçla hızlı devriye

214’üncü sokakta meydana gelen olay sonrası görüştüğümüz görgü tanıkları, çocukların oynadığı sırada zırhlı aracın hızla geçtiğini ve çocukların aracı fark etmediğini söyledi. Felek’in zırhlı aracın arka lastiği altında ezildiğini belirten mahalleli, zırhlı aracın ilerlediğini, çevrede bulunanların Felek’i kurtarmak için harekete geçmesi üzerine aracın durduğunu ifade etti. Mahalleli zırhlı araçların dar olan sokakta sürekli hızla devriye gezdiğine dikkat çekti. Olayın tanıkları vatandaşlar, Felek’in ölümüne neden olan polislerle tartıştıklarını ve tepki gösterdiklerini dile getirdi.

“Tazminat ödeyelim, şikayetçi olmayın”

Mezopotamya Ajansı’na konuşan ismini vermek istemeyen Batur ailesinden biri, taziye kurulması ardından Siirt Valisi Ali Fuat Atik’in, Siirt İl Emniyet Müdürü ile birlikte geldiğini hatırlattı ve “Vali, üzgün olduklarını ve gereken her şeyi yapacaklarını, zırhlı araç şoförü polisin gözaltında olduğunu ve soruşturma başlattıklarını söyledi. Biz de bekliyoruz, bakalım ne olacak?” dedi.

Bazı mahalle sakinleri ise, Siirt Valisi’nin ailenin şikayetçi olmaması için ricada bulunduğunu ve aileye tazminat ödeneceği vaadiyle olayın kapatılmasını istediği iddia etti. Öte yandan 19 Ekim’de meydana gelen olay üzerinden beş gün geçmesine rağmen Valilik tarafından resmi bir açıklama yapılmaması da aileye tazminat ödeyerek olayın üstünü örtülmesi iddialarını güçlendiriyor.

6 yaşındaki Felek’in fotoğrafı bile yok

Felek’in babası Cemal Batur, 1988 yılında Siirt’in Eruh ilçesinin Yelkesen (Basixê) köyünden geçim zorluğundan dolayı göç ederek geldiklerini aktardı. Nakliye işi yapan Batur, 6 çocuğunu büyütmenin zorluklarını sıralayarak, “Artık 5 çocuğum kaldı” diyor. Sokağı terk ederek yine evinin bahçesine giden baba Batur, elindeki telefonu göstererek, “Kızımdan geriye bir fotoğrafı bile kalmadı. Fotoğrafını çekecek telefonum yoktu” ifadelerini kullanıyor. Zırhlı araçta bulunan polisler hakkında soruşturma açılıp açılmadığı konusunda bilgisi dahi olmayan Batur, “Adalet olsun ki, bir daha kimsenin çocuğu bu şekilde zırhlı araçların altında ezilmesin” diye konuştu.
Olay ardından gittiği Emniyet Müdürlüğü’nde kendisine gösterilen olay anına ait görüntülerde zırhlı aracın 28 kilometre hızla seyir halinde olduğu iddiasında bulunan Batur, “Emniyette tepki gösterdim. Beni yatıştırmaya çalışanlar, ‘Neden daha önce gelip uyarmadınız’ dedi” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya Ajansı)