Ana sayfa Politika Ziya Pir: Kenan Evren’in aklına bile bu kadar kötülük gelmemişti

Ziya Pir: Kenan Evren’in aklına bile bu kadar kötülük gelmemişti

PAYLAŞ

AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fransa’da da OHAL var” söylemine tepki gösteren Pir, “Fransa’daki OHAL bu hal değildir” dedi. Fransa’daki OHAL ile Türkiye’deki OHAL’in karşılaştırılamayacağını, orada halka karşı ilan edilmiş bir durum olmadığını dile getiren Pir, Türkiye’de sıkıyönetim uygulamaları varken, orada hala Anayasa Mahkemesi, parlamentonun işlevli

olduğunu söyledi. Pir, “Türkiye’ye OHAL uygulamalarının gelecekte de çok ağır sonuçları olur. Bu dönem 12 Eylül ile kıyaslanmayacak kadar kötüdür. 12 Eylül kötüydü ama Kenan Evren’in aklına bile bu kadar kötülük gelmemişti. AKP ve Erdoğan’ın gizli bir ajandası var. Bizim de bu ajandaya karşı güçlü bir şekilde durmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bu kadar ağır diktatör sistemine rağmen güçlü seslerin çıktığını ve bu karşı koyuşa Kürtlerin öncülük ettiğini anlatan Pir, “OHAL’den en çok etkilenen, en çok mağdur olan her zaman olduğu gibi yine Kürtlerdir. 12 Eylül’de de 90’lı yıllarda da, 2009’larda şimdi de hep Kürtler çok acı çekti. Türkiye öyle bir yola girdi ki geri dönüşü yok. Türkiye diktatörlüğe doğru gidiyor. Ya bu OHAL ve Erdoğan’ın diktatör rejimini durduracağız ya da Türkiye uçuruma gidecek. Şimdi tam o noktadayız. Onun için hak, adalet, özgür yaşam isteyen herkes bu rejime karşı ayaklanmalı ve karşı koymalıdır” dedi.